Emlak Denizi

>Ziyaretçi Sayısı:39384
*EN İYİLER EN YENILER*5 Mayıs 2010 II. Mortgage zirvesinde programda Prof. Dr. Şükrü KIZILOT’ UN önemli bir tespitini sizinle paylaşmak istedim.
Sözü uzatmadan olayı basit örnekle anlatalım.
Örneği...        devamını oku
Yetkili Emlak Denizi
Telefon Alo Emlak Yatırım Danışmalık Hattı;0(312)481 1015
Adres Dikmen Cad. No: 297/3, Ankara/ Çankaya
Mail ankara.yatirim@hotmail.com
x
x

Vizyonumuz

        *EN İYİLER EN YENILER*5 Mayıs 2010 II. Mortgage zirvesinde programda Prof. Dr. Şükrü KIZILOT’ UN önemli bir tespitini sizinle paylaşmak istedim.
Sözü uzatmadan olayı basit örnekle anlatalım.
Örneğin bir ev satıyorsunuz, bu evi 2008'de 150 bin liraya aldınız ve evi 2010'da, 200 bin liraya satmak için alıcı ile anlaşıyorsunuz. Alıcı ile tapuya gidiyorsunuz. Belediyeden almış olduğunuz rayiç bedel (Emlak vergisi asgari değerinin) 350 bin lira olduğunu öğreniyorsunuz.
Tapu memuru; 
“Bu evin, tapu harcına esas alım-satım değeri 350 bin liradan aşağı olamaz” diyor ve her iki taraf da 350 bin lira üzerinden, ayrı ayrı binde 16,5 tapu harcı ödüyorlar. Tapu işlemleri bitiyor, Size alıcı kişi 200 bin lirayı ödüyor ve “Hayırlı olsun” diye el sıkışıp ayrılıyorsunuz.
Siz 200 bin liraya evi sattınız fakat tapuda 350 bin lira gözüktü.

SÜRPRİZ
Buraya kadar tamam, bir miktar fazla tapu harcı ödeyip, gayrimenkulünüzü sattınız.

Ancak, olay bitmedi asıl sürpriz bundan sonra başlıyor!

Yürürlükteki Gelir Vergisi Kanunu'na göre; gayrimenkullerin, iktisap (edinme) tarihinden itibaren 5 yıl içinde elden çıkartılmasından doğan kazanç, “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi (Bkz. GVK Mükerrer Madde 80/6). 

Siz 150 bin liraya aldığınız evi sattınız, fakat tapuda 350 bin lira gözüktü. Böyle olunca siz yaklaşık 200 bin lira kazanç elde etmiş oluyorsunuz. Bu kazancın yüzde 35'i civarında gelir vergisi ödemeniz gerekiyor.

Bu olayda kazanç hesaplanırken, alış bedeli aylar itibariyle ÜFE'ye göre yükseltiliyor ve 7.700 TL'de istisna uygulanıyor.

*ÇÖZÜM YOLUMUZ

Tapuda satış işlemi yapılırken, gerçek satış bedelinin tapu senedine yazdırılması yani Sizin 200 bin lirayı gerçek satış bedelini tapu senedine yazdırmanız mümkün. “Bu da nereden çıktı?” diyenler için açıklayalım; Maliye Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bir yazı gönderdi ve gerçek satış bedelinin tapu harcına esas değerin altında olması durumunda, satıcının talebi halinde gerçek satış bedelinin tapu senedinde ayrıca gösterilmesinin mümkün olduğunu belirtti (MB Özelgesi 24 Şubat 1999 Tarih ve 6604 sayılı).

Bu kadar önemli bir konu, kanunda yazmıyor, hiç değilse bir genel tebliğ ile de açıklansa daha iyi olurdu. 

Emlak Denizi/GÜL


en iyiler,en yeniler,güvenilir,kaliteli,çok hesaplı,kelepir,vadeli,sahibinden,yeni,sıfır,yapılı,bina,asansörlü,acil,uygun,emlak cı lar,satlılık,kiralık,daire, işyeri,dükkan,ev ler,arsa lar,arazi ler,satan lar,yerler,kiralayan lar,Ofisler, de,da,ki,leri,

Bizi Bulun

Adres Dikmen Cad. No: 297/3, Ankara/ Çankaya